Google Adsense “İrlanda Vergi Bilgileri” İstemesi Hatası ve Çözümü

Merhabalar, Google Adsense topluluğunda bir arkadaşımızın vergi bilgileri ile ilgili bir uyarı mesajı almasını daha detaylı ela almak istedim. Eğer siz’de Adsense panelinizde vergi bilgileri uyarısını görüyorsanız bu şekilde düzeltebilirsiniz.

Adsense İrlanda Vergi Bilgileri İstemesi Hatası Nedir ?

Arkadaşımızın aldığı hatayı anlatan görüntüsü:

Google Adsense Topluluğunda İrlanda Vergi Bilgileri İstenmesini Soran kullanıcının görüntüsü

Uyarının yazılı hali:

Ödemenizde gecikme olmaması ve vergi stopajının doğru tutarda kesilebilmesi için vergi bilgilerinizi en kısa sürede gönderin

  • İrlanda bölgesinde gelir elde ettiğiniz veya ödeme aldığınız için Google’ın bu bölgeyle ilgili vergi bilgilerinizi toplaması yasal olarak zorunlu olabilir.

Çözüm

2023 yılında Google AdSense politikalarında yapılan değişiklikler sebebiyle, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerini (Türkiye dahil) ve Asya-Pasifik (APAC) bölgelerini etkilemektedir. Bu değişiklik nedeniyle, bu bölgelerdeki AdSense kullanıcılarından vergi bilgileri talep edilecektir.

Adsense panelinizdeki uyarıda bulunan ” işlem” butonuna tıklayarak formu Türkiye vergi bilgilerinizle doldurabilirsiniz.

EMEA ülkeleri(Türkiye dahil) AdSense gelirlerini İrlanda’dan almaktadır. Bunun nedeni, Google’ın genel merkezinin İrlanda’da bulunmasıdır. Dolayısıyla, bu bölgelerdeki kullanıcılar, vergi bilgilerini sağlamaları gerektiği konusunda bu bildirimi alacaklardır.”


Yorumlar

“Google Adsense “İrlanda Vergi Bilgileri” İstemesi Hatası ve Çözümü” için 2 yanıt

  1. Mustafa avatarı
    Mustafa

    Merhaba abd için bir belge istemedi ama irlanda için vergi belgesi istiyor. Şirket kurmak şartmı yani reklam geliri için.

    1. Merhabalar, ABD’de vergi ödeyebilmek için şirket açmak gerekmediğinden şirket açmadan verginizi ödeyebilirsiniz. Türkiye ise maalesef son kurala tabi oluyor ve artık vergi numarası girilmesi gerekiyor. TR’de vergi numarası girmek için ise mükellef olmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir