WordPress Admin Panelini Bozulma Hatası ve Çözüm Yolları

Merhaba arkadaşlar, bugün benimde kendi sitemde de yaşadığım ” WordPress Panelinin Bozulması” sorununu anlatmak istiyorum. WordPress admin paneli, web sitenizi yönetmek için kullandığınız en önemli alanlardan biridir. Bazen bu panelde çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Bu sorunların en yaygınlarından biri de admin panelinin bozulmasıdır. Soruna geçmeden hemen önce bu sorunu açıklayalım.

WordPress Admin Panelini Bozulma Hatası Nedir ?

En basit haliyle WordPress admin panelinin görevini yerine getirmemesi diyebiliriz. Bu sorun websitenizi yönetme konusunda bize çok problem çıkartır. Yönetici paneli çalışmadığında siteyle ilgili hiçbir işlem, düzenleme ve güncelleme yapılamaz.

WordPress Admin Panelini Bozulma Neden Kaynaklanır ?

Bu sorun websitemizi yönetme konusunda bize çok problem çıkartır. Nedenleri çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Başlıca şunlardır;

  • Sunucu Hataları
  • Tema Hataları
  • Güncelleme Hataları
  • Kodlamada Yapılan Değişiklikler
  • İnternet(Yükleme) Problemleri

WordPress Admin Panelinin Bozulma Belirtileri Nelerdir ?

Hatanın en büyük belirtileri admin panelinin görevini yerine getirememesi ve doğrudan tasarım bozukluklarıdır. İşte aşağıda size bu hatayı yaşayan bir sitenin ekran görüntüsü ve hatanın videosunu göstermek istiyorum. ;

WordPress Admin Paneli sorunu yaşan bir sitenin ekranın tarayıcılarda nasıl göründüğünü aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer siz de aynı sorunu yaşıyorsanız muhtemelen böyle bir hatayla karşılaşacaksınız.

Hatanın bir videosu :

Hatanın Ekran Görüntüsü :

WordPress admin paneli bozulmuş bir sitenin ekran görüntüsü.

WordPress Admin Panelini Bozulma Hatasının Çözümü

Yukarıdaki sorunlarla karşılaşırsanız bunun en yaygın nedeni WordPress’in yakın zamanda sürüm yükseltme güncellemesi almasıdır.

1- Kodla Müdahale: wp-config.php dosyası

Altta belirtişmiş kodu “wp-config.php” dosyasına ekliyoruz.

define('CONCATENATE_SCRIPTS', false);

Bu kodu “wp-config.php” ekleyin, sonra önce tarayıcınızdaki sonra websitenizdeki tüm çerezleri temizleyin.

2- Php Sürüm Değişikliği

Sunucu tarafından en çok yaşanan hatalardan birisi PHP sürümünün kontrol edilmemesidir. Siteniz veya siteniz için kullandığınız eklentilerin ihtiyaçları farklı olabilir. Temanız veya kullandığınız eklentiler sunucunuzdaki aktif PHP sürümü desteklemiyor olabilir. WordPress admin paneli bozulması sorununda PHP sürümünüzü 8.1 veya 7.1 olarak değiştirin, muhtemelen sorun düzelecektir.

3- Cpanelin Yeniden Başlatılması

Çoğu hosting firmasında cPanelin yeniden başlatılması kullanıcılar tarafından yapılmamaktadır. Hosting firmanızın destek ekibiyle iletişime geçere cPanelin yeniden başlatılmasını ve sürüm güncellemesini isteyin.

NameCheap destek ekibinden bana gelen yanıt şu şekildeydi ;

” Ne yazık ki cPanel işlemleri yalnızca bizim tarafımızdan yeniden başlatılabilir, bu nedenle benzer sorunlar olması durumunda lütfen istediğiniz zaman bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. “

Özet ve Sonuç

WordPress admin paneli sorunları yaşayanlar için Kodla Müdahale, Php Sürüm Değişikliği ve Cpanelin Yeniden Başlatılması gibi 3 farklı yolla çözüm yolları sunduk. Bu çözüm yollarını yaptığınız sorun ortadan kalkacaktır.

Çözüm yollarıyla ilgili sonuca ulaşamıyorsanız veya farklı bir çözüm yolu biliyorsanız lütfen bizlere yorum olarak belirtin.

WordPress Admin Paneli Bozulması Nedenleri Nelerdir ?

WordPress admin paneli bozulma hatası, WordPress sitenizi yönetmenizi engelleyen ciddi bir sorundur. Bu hatanın çeşitli nedenleri olabilir, ancak genellikle eklenti veya tema güncellemeleri, yanlış kodlama veya dosya bozulması gibi durumlardan kaynaklanır.

WordPress Admin Paneli Bozulması Nasıl Çözülür ?

Bozulmalar 3 farklı yolla çözülebilir. Bunlar ; Kodla Müdahale, Php Sürüm Değişikliği ve cPanelin Yeniden Başlatılması yollarıdır.